W ubiegłą sobotę, tj. 20 października 2018r. grupa 52 osobowa z terenu Gminy Władysławów udała się na jednodniową wycieczkę do Torunia zorganizowaną przez Stowarzyszenie „Koniczynka” we Władysławowie.
Wizytę w mieście Mikołaja Kopernika uczestnicy wycieczki rozpoczęli od spotkania z przewodnikiem Panią Bożeną Kaliszewską, a następnie udali się do Kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Świątynię dwupoziomową z ażurową 320 – tonową kopułą zwieńczona koroną uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzać od Kaplicy Pamięci o Sprawiedliwych, będącej miejscem pamięci Polaków, którzy zginęli z rąk Niemców, ratując Żydów w czasie II wojny światowej. Następnie schodami udali się na górna kondygnację do głównego kościoła , w którego prezbiterium znajduje się ołtarz – dokładna replika prywatnej kaplicy papieża Jana Pawła II w Watykanie z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, podpisanym przez Jana Pawła II oraz z relikwią – ampułką z jego krwią.
Uczestnicy wycieczki podczas krótkiego wystąpienia kustosza tejże Świątyni uzyskali informacje o historii jej powstania. Budowa kościoła – sanktuarium to wotum wdzięczności za papieża Polaka.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetrrium. Biorąc udział w seansie „Makrokosmos”, uczestnicy wycieczki udali się w wirtualną podróży do granic poznawalności Wszechświata. Startując z powierzchni Ziemi, napotykali sztuczne satelity, planety, gwiazdy, galaktyki, by w końcu ogarnąć Wszechświat w największej skali. Była to dla większości uczestników niezapomniana lekcja astronomii.
Po tylu atrakcjach przyszedł czas na domowy obiad, który pokrzepił wszystkich do dalszego zwiedzania bogatej w wiele zabytków starówki. W czasie spaceru po Starym Mieście Torunia, uczestnicy wycieczki obejrzeli wśród wielu miejsc i symboli m.in. mury miejskie, w tym Krzywą Wieżę i Bramę Mostową, Żeglarską i Klasztorną, Dom Kopernika, Katedrę św. Janów, Kościół Wniebowzięcia NMP, Pomnik flisaka otoczony zasłuchanymi żabami, w formie fontanny i Rynek Staromiejski z pomnikiem Mikołaja Kopernika.
Ostatnim punktem wycieczki było samodzielne wypiekanie przez jej uczestników piernika, zgodnie z tradycyjną recepturą, w Żywym Muzeum Piernika. Zajęcia urozmaicał fakt, iż prowadzący porozumiewali się z uczestnikami gwarą charakterystyczną dla ziemi chełmińskiej. Wszyscy wrócili do domu z toruńskimi smakołykami i dobrymi wspomnieniami.
Autor B.M.