27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto przypominać ma o rocznicy jedynego na terenie zaborów, zakończonego zwycięstwem, polskiego zrywu niepodległościowego.
Początek powstaniu dały walki na ulicach Poznania 27 grudnia 1918 r., które związane były z wiecem na cześć przyjazdu pianisty Ignacego Paderewskiego. Do działań przystępowano oddolnie, w poszczególnych wielkopolskich miejscowościach. W walkach przeciwko Niemcom występowały lokalne organizacje społeczne, patriotyczne, skupione np. wokół „Sokoła”, towarzystw gimnastycznych i skautingu. Z czasem ruchy bojowe zaczęły przyjmować zorganizowane formy pod dowództwem byłych wojskowych. Do 15 stycznia 1919 r. polskie oddziały wyzwoliły prawie całą Wielkopolskę, z wyjątkiem części obrzeży na północnym zachodzie i południu. Walki zostały zawieszone po zawarciu rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 r. Do dokumentu, podpisanego wówczas przez Niemcy i państwa ententy, dodano – pod wpływem wystąpień Romana Dmowskiego – punkt mówiący o zakończeniu walk z Polakami. Potyczki trwały jednak aż do czerwca 1919 r. Wówczas Wielkopolska włączona został do odradzającego się państwa polskiego.
W 105. rocznicę zwycięskiego patriotycznego zrywu Wielkopolan w całym kraju obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Gmina Władysławów aktywnie włączyła się w uczczenie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, wywieszając chorągiew Powstania Wielkopolskiego na budynku Urzędu oraz na terenie gminy Władysławów, by dać wyraz szacunku i pamięci o Powstańcach. Niechaj ten Dzień stanie się momentem wspólnej radości i celebrowania pamięci o bohaterach.

https://www.wmn.poznan.pl/narodowy-dzien-zwycieskiego-powstania-wielkopolskiego-ustanowiony/