WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

,,Co słonko widziało?”, czyli konkurs recytatorski z okazji 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej

W maju świętowano 180. rocznicę urodzin Marii Konopnickiej – polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki, twórczyni literatury dziecięcej, która w swoich tekstach wyrażała sprzeciw wobec antypolskiej polityki zaborców. Polski Sejm ustanowił pisarkę jedną z patronek roku 2022, a Biblioteka Publiczna Gminy Władysławów uczciła tę okazję konkursem recytatorskim.

Za debiut literacki Konopnickiej uznawany jest wiersz „Zimowy poranek” opublikowany pod pseudonimem „Marko” w 1870 r. w dzienniku „Kaliszanin”. W 1876 r. w „Tygodniku Ilustrowanym” ukazał się cykl wierszy „W górach” – dostrzeżony i pozytywnie zrecenzowany przez Henryka Sienkiewicza. Pierwszy tomik wierszy autorstwa Konopnickiej („Poezje”) wydany został w 1881 r. Twórczość pisarki charakteryzowała się ogromną różnorodnością. W jej dorobku można znaleźć wiersze, nowele, wspomnienia, felietony, a także recenzje literackie. Szczególne miejsce wśród dokonań literackich Konopnickiej zajmuje twórczość dla dzieci – jej bajki, baśnie i wiersze: „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”, „Stefek Burczymucha” czy „Zima zła”, które zna każde polskie dziecko. Do najmłodszych zwracała się bez charakterystycznego dla jej epoki nieznośnego dydaktyzmu. Jak sama pisała, nie było jej zamiarem nauczanie czy też bawienie dzieci – chciała po prostu „śpiewać z nimi”.

Twórczość literacka Marii Konopnickiej była nierozerwalnie związana z jej działalnością patriotyczną i społeczną. Protestowała przeciwko niesprawiedliwości i uciskowi – w swoich utworach oddała głos ludziom biednym, czego najsłynniejszym przykładem jest nowela „Nasza szkapa”. O szeroko pojęte prawa kobiet upominała się redagując pismo „Świt” i współpracując z tygodnikiem „Bluszcz”. Walczyła z antypolskimi działaniami zaborców i angażowała się w pomoc więzionym z przyczyn politycznych. Współorganizowała protest przeciwko represjom niemieckim wobec dzieci polskich uczestniczących w strajku szkolnym we Wrześni. Jej najgłośniejszym protestem przeciw germanizacji był opublikowany w 1908 r. wiersz „Rota”. Wraz z muzyką autorstwa Feliksa Nowowiejskiego stał się jedną z najważniejszych polskich pieśni – w latach 20. XX w. władze II RP rozważały ustanowienie jej hymnem narodowym. Doceniając literacki dorobek pisarki oraz jej wkład w działalność patriotyczną, Sejm ustanowił rok 2022 – Rokiem Marii Konopnickiej.

Biblioteka Publiczna Gminy Władysławów uczciła jubileusz urodzin pisarki organizując konkurs recytatorski „Co słonko widziało?” dla uczniów klas I-III szkół podstawowych z terenu całej gminy. Dzieci recytowały utwory autorstwa Marii Konopnickiej, a dodatkową nagrodą – poza książkami i dyplomami była wizyta samej pisarki.

Foto: Biblioteka Publiczna Gminy Władysławów