Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna dodatek automatycznie osobom, które na 1 stycznia 2025 r. spełniały łącznie dwa warunki. Po pierwsze miały przyznaną rentę socjalną oraz otrzymały orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce – W takim przypadku nie trzeba składać żadnego wniosku. Informację o przyznaniu tego dodatku ZUS przekaże na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.
Klienci, którym ZUS przyznał dodatek dopełniający z urzędu, otrzymają wyrównanie od 1 stycznia 2025 r. Za styczeń i luty jest to 2520 zł brutto. Od marca, po waloryzacji, to 2610,72 zł brutto. Od dodatku będzie jednak zgodnie z przepisami odliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy.
Z kwoty dodatku dopełniającego ZUS będzie mógł dokonywać potrąceń i egzekucji na tych samych zasadach jak w przypadku renty socjalnej.
Dodatek dopełniający na wniosek
Wniosek o dodatek do renty socjalnej powinny natomiast złożyć osoby, które ze względu na swój stan zdrowia nie są w stanie samodzielnie funkcjonować i wymagają stałej opieki, a które na 1 stycznia 2025 r. miały prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy, ale nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
W takiej sytuacji najlepiej wypełnić formularz EDD-SOC dostępny na www.zus.pl oraz we wszystkich placówkach ZUS. Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione na formularzu OL-9 przez lekarza prowadzącego leczenie. Od wydania zaświadczenia do złożenia wniosku nie może minąć więcej niż miesiąc.
Wizytę w placówce ZUS warto umówić z wyprzedzeniem. Klient, który chce załatwić sprawę w ZUS może sam wybrać dogodny termin i godzinę. Zarezerwować wizytę w Zakładzie może na kilka sposobów: za pośrednictwem PUE/eZUS, aplikacji mobilnej mZUS, telefonicznie albo podczas wizyty w ZUS – dodaje Nowicka.
Klienci, którym ZUS przyznał dodatek dopełniający na wniosek, otrzymają wypłatę po spełnieniu warunków, ale nie wcześniej niż od miesiąca, w którym złożą wniosek.