Stowarzyszenie „Koniczynka” we Władysławowie było po raz trzeci partnerem projektu „Wyjdź z domu i poznaj świat” realizowanego przez Stowarzyszenie „Neuron” z Dąbrowy Górniczej. W projekcie wzięło udział 47 niepełnosprawnych mieszkańców powiatu tureckiego. W wycieczce towarzyszyli im ich opiekunowie. Wyjazd miał charakter turystyczno – rekreacyjny, dlatego też odwiedzane miejsca dostarczały uczestnikom wrażeń estetycznych i możliwości obcowania z przyrodą.
Podczas wycieczki zwiedzono klasztor w Świętej Lipce – perłę polskiej architektury barokowej z XVII wieku, tu wysłuchano koncertu organowego z pokazem ruchomych figur. Spacerując uroczym Reszlem uczestnicy mieli okazje zwiedzić między innymi Zamek Biskupów Warmińskich, podziwiając z wieży zamkowej panoramę miasta i okolic. Na zamku oglądano liczne zbiory dokumentów i przedmiotów z czasów średniowiecznych, a jedną z ciekawszych wystaw była wystawa narzędzi tortur. Kolejnym etapem wycieczki był Wilczy Szaniec – całoroczna kwatera Hitlera. Na terenie obiektu znajdują się centra dowodzenia z czasów drugiej wojny światowej oraz potężne schrony o niewyobrażalnie grubych murach i stropach, które miały tłumić energię wybuchu bomb lotniczych. Ciekawostką, która szczególnie zainteresowała zwiedzających był fakt, że Hitler w Wilczym Szańcu spędził 800 dni, a Gierłoż stał się nieformalną stolicą całej okupowanej Europy. Tu również 20 lipca 1944 roku dokonano nieudanej próby zamachu na Hitlera.
Kolejną atrakcją wyjazdu był rejs statkiem po największym polskim jeziorze – Śniardwy. Podczas ponad godzinnego rejsu uczestnicy podziwiając piękno mazurskich jezior poznawali nie tylko przyrodę regionu, ale również dowiedzieli się wielu cennych informacji dotyczących zagrożeń związanych z żeglowaniem po jeziorach. Sami uczestnicy również doświadczyli sposobu działania sygnałów ostrzegawczych, które pojawiły się na jeziorze po 2007 r., ponieważ na horyzoncie zaczęły pojawiać się burzowe chmury.
Następnie wyruszono do Giżycka, gdzie zwiedzono mającą kształt gwiazdy twierdzę Boyena. Obiekt stanowił ważny strategiczny punkt obronny, a zbudowany został w XIX wieku na rozkaz króla pruskiego Fryderyka Wilhelma.
Podsumowaniem projektu był wieczorek taneczny podczas którego odbył się też turniej wiedzy o miejscach odwiedzonych przez uczestników.
Projekt został dofinansowany ze środków PEFRONU
Materiał nadesłany: Autor: D.S.