WITAMY NA STRONIE GMINY WŁADYSŁAWÓW

Tradycyjne Dożynki w Małoszynie, czyli czas zabawy i radosnego świętowania

W uroczystej oprawie i z mnóstwem atrakcji oraz smakołyków mieszkańcy gminy Władysławów cieszyli się z zakończonych prac polowych. Tradycyjne Dożynki to najważniejsze święto dla wszystkich, którzy związani są z ziemią i jej plonami. Święto Plonów jest pełne radości, wdzięczności i dumy z dobrze wykonanej pracy. Właśnie tak było w niedzielę, tj. 1 września 2024 r., w Małoszynie.

Przygotowania do tegorocznego Święta Plonów rozpoczęły się w Małoszynie na długo przed oficjalną datą. Mieszkańcy przygotowali oryginalne dekoracje, które witały zaproszonych gości. Uroczystości rozpoczęły się tradycyjnie już od Mszy Świętej odprawionej w kaplicy filialnej parafii pw. Św. Michała Archanioła w Małoszynie, podczas której dziękowano za bezpieczne zakończenie prac polowych oraz udane zbiory.

Po nabożeństwie w barwnym korowodzie uczestnicy Święta Plonów udali się na plac przy świetlicy wiejskiej, gdzie następnie Wójt Gminy Elżbieta Klanowska oficjalnie dokonała otwarcia Dożynek, witając zaproszonych gości, rolników i mieszkańców gminy Władysławów oraz okolic. Dziękowała rolnikom za trud codziennej pracy, której owocem jest dożynkowy bochen chleba. „Dożynki to jedna z najstarszych i najważniejszych uroczystości obchodzonych w naszej kulturze. Jest to czas, kiedy wspólnie możemy celebrować wysiłek włożony w pracę na roli. Powinniśmy podkreślać ważny charakter pracy rolników, gdyż to oni nierzadko poświęcają całe swoje życie pracy na roli. Ten dzień to także rocznica wybuchu II wojny światowej. O tym też musimy pamiętać. Jako Samorząd Gminy Władysławów złożyliśmy symboliczną wiązankę kwiatów, zapaliliśmy znicz pamięci, bo to nasze – polskie dzieci – zamiast 1 września słyszeć dźwięk dzwonka na lekcji usłyszały szum bombowców i wyjące syreny. Ja w tym dniu zawsze mam w pamięci opowieści mojej babci, która jako młoda kobieta zmuszona została do pracy na niemieckiej ziemi, dla niemieckiej gospodarki. Musimy o tym pamiętać, musimy pamiętać o polskiej ziemi, o polskim rolniku. Obserwując pracę rolników widzę ich pasję, ich zamiłowanie do roli. Widzę, jak całym sercem są za każdym kawałkiem swojej ziemi. Jestem dumna, że tradycja dożynkowa utrzymuje się i jest utrzymywana z pokolenia na pokolenie. Dożynki są radosnym Świętem, są też powodem do zastanowienia się jak ważna jest praca na roli. Pamiętajmy o tym, czym obdarzamy ziemię, bo to co z niej wyrośnie trafia na nasze stoły. Dbajmy o pola, dbajmy o rolnictwo, aby zachować je w jak najlepszym stanie. Zwracam się z prośbą do każdego z Was, abyśmy każdego dnia doceniali i szanowali ciężką pracę rolników. Mijający rok dla rolników nie był łatwy. Wciąż trwający konflikt na Ukrainie spowodował znacznie utrudnienia w dostawie surowców oraz znaczący wzrost cen, co znacznie utrudniło produkcję rolną. Otwarte granice spowodowały duży import surowców co utrudniło sprzedaż naszych wyrobów. Nie rozpieszczała rolników również pogoda. Poprzedni rząd wprowadził wiele dobrych zmian dla rolników, wiele ulg inwestycyjnych, dzięki którym nasze rolnictwo mogło się rozwijać, nasi rolnicy mogą konkurować na rynkach międzynarodowych i właśnie dzięki temu widzimy dziś piękną, zadbaną gospodarną wieś wielkopolską, ale za tym kryje się wysiłek rolników” – mówiła Wójt Elżbieta Klanowska, dziękując rolnikom w imieniu Samorządu Gminy Władysławów.

Swoją obecnością na Gminno-Parafialnych Dożynkach zaszczycił Poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik, a także Radna Sejmiku Wielkopolskiego Katarzyna Rzepecka-Andrzejak, Starosta Powiatu Tureckiego – Jan Smak, Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Krzysztof Buchelt, Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Krzysztof Kałużny oraz Eugeniusz Maciejewski z Piast JMEN. Nie zabrakło również przedstawicieli Samorządu Gminy Władysławów.

Święcie Plonów dumnie przewodniczyli Starostowie Dożynek, którzy na ręce Wójt Elżbiety Klanowskiej przekazali chleb wypieczony z tegorocznej mąki oraz owoce z sadów i ogrodów. W tym roku honorową funkcję Starostów sprawowali Anna Tomczyk oraz Cezary Banaszak.

W części oficjalnej Święta Plonów podziękowania w stronę rolników z gminy Władysławów skierowali zaproszeni goście. Wyróżniono upominkami i pamiątkowymi dyplomami rolników prowadzących gospodarstwa rolne o wysokim areale. Specjalne wyróżnienia z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – odznaki honorowe ,,Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali Jadwiga i Marek Kozioł oraz Anna i Włodzimierz Tomczykowie. Podziękowania przekazano także za pełnienie funkcji Starostom Dożynek, Sołtysowi Józefowi Poszwie i całej Radzie Sołeckiej oraz za nieocenione zaangażowanie w organizację Święta Plonów Państwu Ewie i Arturowi Poszwa. Specjalne podziękowania trafiły też do jednostki OSP w Małoszynie z Prezesem Piotrem Grabarczykiem na czele.

Obrzędowe uroczystości dożynkowe zakończono wspólnym odśpiewaniem ,,Roty” przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Władysławowa pod batutą kapelmistrza Andrzeja Kujawy. Na scenie zaprezentował się także zespół „Seniorskie Nuty” przy akompaniamencie Dawida Różyckiego.

Dla uczestników Dożynek Gminno-Parafialnych przygotowano nie tylko coś dla duszy, ale i ciała. Na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Władysławów, które cieszyły się wielkim zainteresowaniem, można było skosztować przepysznych, swojskich przysmaków. Gospodarze nie zapomnieli o najmłodszych gościach Dożynek, albowiem dzieci do woli wyszaleć się mogły na dmuchanych zjeżdżalniach. Nie zabrakło także zabawy tanecznej trwającej do późnych godzin nocnych, a także występu zespołu Toledo.

Władze Gminy bardzo serdecznie dziękują wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznych Dożynek Gminno-Parafialnych!